Wednesday Sheep Mart Price Report | Copyright © LSL Auctions
LAMB 30-40kg
Avg Price/Kg
LAMB 3.40/kg
Highest Price/Kg Lots:
LAMB, 33kg 15.29/kg 500.00
LAMB, 32kg 4.68/kg 152.00
LAMB, 33kg 3.94/kg 129.00
LAMB, 31kg 3.94/kg 122.00
LAMB, 30kg 3.87/kg 116.00
LAMB, 35kg 3.86/kg 136.00
BREEDING EWES 50-60kg
Avg Price/Kg
BREEDING EWES 3.12/kg
Highest Price/Kg Lots:
BREEDING EWES, 54kg 5.34/kg 290.00
BREEDING EWES, 50kg 3.9/kg 195.00
BREEDING EWES, 50kg 3.4/kg 170.00
BREEDING EWES, 57kg 3.33/kg 190.00
BREEDING EWES, 54kg 3.30/kg 180.00
BREEDING EWES, 53kg 3.11/kg 165.00
EWE 50-60kg
Avg Price/Kg
EWE 1.43/kg
Highest Price/Kg Lots:
EWE, 58kg 2.45/kg 142.00
EWE, 56kg 2.32/kg 130.00
EWE, 52kg 1.92/kg 100.00
EWE, 50kg 1.90/kg 96.00
EWE, 55kg 1.82/kg 100.00
EWE, 56kg 1.64/kg 92.00
HOGG 60-70kg
Avg Price/Kg
HOGG 2.69/kg
Highest Price/Kg Lots:
HOGG, 68kg 3.31/kg 225.00
HOGG, 68kg 2.62/kg 178.00
HOGG, 61kg 2.13/kg 130.00
To see more samples of Sheep Market Prices, visit: https://www.lslauctions.com/
Don’t miss out on the latest news and updates from LSL Auctions! Sign up now to get exclusive access to our Facebook page.
🐑 Herd and Flock management app at NO extra fees?! That’s un-baaa-lievable!
Want to stay up-to-date with all the latest news from LSL? Subscribe to LSL News today and never miss a beat!
